W pierwszych miesiącach życia dziecko zdobywa wiele umiejętności, a jego rozwój przebiega bardzo dynamicznie. Z każdym miesiącem nasza pociecha ma coraz więcej możliwości poznawania świata oraz nawiązywania kontaktu z otoczeniem. Przełomowym okresem dla niemowlęcej inteligencji są właśnie 10, 11 oraz 12 miesiąc życia. Właśnie wtedy możemy zaobserwować ogromny postęp w zdolnościach naszych maluchów. W tym artykule przyjrzymy się, co umie 11-miesięczne dziecko, jakie zdolności nabywa, a także porównamy rozwój umiejętności w 10-12 miesiącu życia.
Umiejętności 11-miesięcznego dziecka
Czy zastanawialiście się kiedyś, co umie 11 miesięczne dziecko? W tym wieku maluchy rozwijają się i uczą się nowych rzeczy bardzo szybko. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jego postępy i wspierać jego rozwój. Ale co dokładnie możemy oczekiwać od naszej pociechy w 11. miesiącu życia?
Najważniejsze umiejętności, które dziecko zdobywa w tym wieku, to m.in.:
– chodzenie – niektóre dzieci potrafią już samodzielnie postawić pierwsze kroki, jednak nie jest to jeszcze reguła; pomóżmy im, trzymając za dłonie i zachęcając do prób chodzenia,
– pełzanie na czworakach, pozwalając na dziecięcą mobilność,
– rozumienie prostych poleceń, takich jak “daj”, “przynieś” czy “pokaż”,
– stosowanie gestów, jak machanie ręką czy wskazywanie palcem,
– reagowanie na imię.
Porównanie: 10, 11, a może 12 miesięcy?
Co jeśli chodzi o rozwój umiejętności w 10-12 miesiącu życia? Porównując co umie 10 miesięczne dziecko, dostrzegamy, że:
– w 10. miesiącu dzieci zaczynają pełzać na czworakach, co jest przedsmakiem samodzielnych spacerów,
– zaczynają rozumieć proste słowa, jak np. “tak” czy “nie”,
– uczą się siedzieć samodzielnie.
W międzyczasie, co umie 12 miesięczne dziecko to:
– coraz bardziej pewne kroki,
– samodzielne jedzenie i picie,
– wskazywanie i nazywanie przedmiotów oraz osób,
– próby wypowiadania pierwszych słów.
Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, więc nie należy się martwić, gdy któreś z tych umiejętności nie pojawi się w oczekiwanym momencie.
Rozwój umiejętności językowych
Jak wspominaliśmy, w 11. miesiącu życia dziecko zaczyna rozumieć proste polecenia oraz zwracać uwagę na swoje imię. Jednak warto zwrócić uwagę na rozwój umiejętności językowych dziecka w całym tym okresie. Wspierajmy go, rozmawiając z nim oraz dając możliwość obcowania z innymi dzieciakami i dorosłymi. Możemy zaobserwować, jak dziecko próbuje naśladować dźwięki.
Rozwój umiejętności społecznych
11-miesięczne dziecko zaczyna również nabywać umiejętności społeczne. Reaguje na ludzi w swoim otoczeniu i zaczyna rozumieć, jak działają inne osoby i co oczekują od niego. Niech dziecko pozna inne dzieci – zajęcia w grupach może być dobrym pomysłem, aby nauczyć je interakcji z innymi maluchami.
Dieta 10-miesięcznego dziecka
Właściwe rozszerzenie diety ma istotne znaczenie w kontekście rozwoju dziecka. To, co je 10 miesięczne dziecko może wpływać na jego zdrowie i samopoczucie. Warto wprowadzać różnorodne produkty, takie jak warzywa, owoce, mięso czy produkty zbożowe. Pamiętajmy, że dziecko powinno jeść 3 posiłki główne i 2-3 przekąski. Jeśli okaże się, że dziecko jest już pewne w swych umiejętnościach jedzenia, można mu pozwolić na więcej samodzielnego jedzenia.
Wspierając rozwój naszych maluchów w 10, 11 i 12 miesiącu ich życia, pomożemy im zdobyć umiejętności, które będą niezbędne do dalszego poznawania świata oraz kontaktowania się z otoczeniem. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy go do niczego zbyt mocno nakłaniać, tylko odpowiednio wspierać.
Kluczowe aspekty rozwoju dzieci w wieku 10, 11 i 12 miesięcy
W artykule omówiliśmy istotne umiejętności oraz rozwój dzieci w okresie 10-12 miesięcy życia. W wieku 11 miesięcy, można oczekiwać, że maluchy będą próbować chodzić, pełzać na czworakach, rozumieć proste polecenia i rozwijać umiejętności językowe oraz społeczne. Dzieci 10 miesięczne zaczynają pełzać na czworakach, uczą się siedzieć samodzielnie i rozumieć proste słowa. Natomiast rozwojem 12 miesięcznego dziecka charakteryzuje się coraz bardziej pewne chodzenie, samodzielne jedzenie, czy próby wypowiadania pierwszych słów.
W kontekście diety, ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, co je 10 miesięczne dziecko, wprowadzając różnorodne produkty oraz dbając o odpowiednią ilość posiłków. Wspierajmy nasze pociechy w odkrywaniu świata, ucząc się nowych umiejętności oraz rozwijając zdrowe nawyki żywieniowe.